Odstranění plísní ve třech krocích

Trvalá likvidace plísní v interiéru vyžaduje systémové řešení. Nejprve se provede důkladné omytí napadených ploch, poté jejich dezinfekce – odstranění plísní ze stěnových a stropních povrchů a nakonec celoplošný nátěr plísním odolnou malířskou barvou pro dlouhodobou ochranu interiéru.

Krok č. 1 – Omytí ploch

Napadené stěnové a stropní povrchy nejdříve omyjeme mokrým hadrem nebo houbou a poté je necháme před dalšími pracovními kroky vyschnout.

Krok č. 2 – Dezinfekce

Suché omyté stěnové a stropní povrchy dezinfikujeme pomocí speciálního biocidního prostředku ALGICIDE Plus concentrate. Jedná se o bezbarvý roztok biocidních látek v glykolu, který proniká hluboko do podkladu a účinně působí na široké spektrum řas a plísní. Přípravek před otevřením dobře protřepeme a ve vhodné nádobě rozředíme vodou (ALGICIDE Plus concentrate : voda = 1 : 4). Nanáší se štětcem nebo malířským válečkem. Na silně zatížené povrchy doporučujeme dvojnásobný nátěr. Druhý nátěr je za normálních podmínek možno nanášet po 8 až 12 hodinách. Na dezinfekci 1 m2 napadené plochy je třeba 50 až 100 ml naředěného prostředku ALGICIDE Plus concentrate (spotřeba závisí na počtu nátěrů i hrubosti a savosti podkladu).

 

Důležité vlastnosti:

  • hloubkově ničí široké spektrum řas a plísní

  • neobsahuje chlor

  • nezasoluje podklad

  • koncentrát – vysoká vydatnost, výhodná cena za 1 m2

 

Běžně prodávané přípravky obsahují chlor, který se rozkládá na chlorid sodný (kuchyňská sůl) a vodu. Sůl je hygroskopická (snadno pohlcuje vzdušnou vlhkost), takže ošetřené povrchy jsou brzy vlhké a nový růst plísní na sebe nedá dlouho čekat.

Upozornění: ALGICIDE Plus se používá výhradně jako samostatný léčebný prostředek, nikdy ne jako přísada do barev. Po zaschnutí není biocidní nátěr ALGICIDE Plus zdraví škodlivý.

Krok č. 3 – Nátěr malířskou barvou

Po omytí napadených ploch a jejich dezinfekci následuje konečná fáze procesu renovace – celoplošný nátěr speciální malířskou barvou JUPOL Citro nebo JUPOL Amikol.

Méně kvalitní podklady doporučujeme den předem zpevnit hloubkovým mikroemulzním základním nátěrem JUKOL Primer rozředěným s vodou v poměru 1 : 1.

Varianta A

Běžné obnovovací nátěry v interiérech

 

Varianta B

Obnovovací nátěry pro profesionální použití

v potravinářství a zdravotnictví

Pro nátěry v obytných, komerčních a veřejných budovách, kde u nátěru není požadována omyvatelnost, obvykle volíme barvu JUPOL Citro.

 

Jedná se o vodou ředitelnou malířskou barvu, která dlouhodobě odolává napadení nejrozšířenějšími druhy škodlivých plísní. Má příjemnou citrónovou vůni, vysokou bělost, vysokou kryvost, vysokou paropropustnost, snadno se nanáší a je otěruvzdorná. Barva má mimořádně nízký obsah těkavých organických látek (VOC < 1 g/l) – je šetrná k lidskému zdraví a životnímu prostředí.

 

Barvu před použitím dobře promícháme. Nanáší se obvykle ve dvou vrstvách malířským válečkem s dlouhým vlasem (délka vlasu 18 až 20 mm; lze použít přírodní či umělé vlákno), štětcem vhodným pro nanášení disperzních nátěrů nebo stříkáním. Při aplikaci válečkem používáme vhodnou stírací mřížku. Druhou vrstvu je za normálních podmínek možno nanášet po 4 až 6 hodinách. Na nátěr 1 m2 plochy je třeba 170 až 200 ml barvy JUPOL Citro (spotřeba závisí na hrubosti a savosti podkladu).

 

Malířská barva má matný vzhled a tónuje se podle vzorníku JUB Favourite Feelings (odstíny s koncovkami D, E a F) na tónovacích stanicích JUMIX u specializovaných prodejců.

 

Alternativně je možné také použití dalších druhů malířských barev, např. JUPOL Classic, JUPOL Gold, JUPOL Brilliant, JUPOL Latex, do kterých se v množství 50 až 75 ml na litr malířské barvy přidá speciální biocidní prostředek JUBOCIDE Plus určený k prevetivní ochraně zdiva proti plísni.

Pro nátěry v potravinářském průmyslu (pekárny, jatky, mlékárny, plnicí linky na nápoje, vinné sklepy, profesionální kuchyně), zdravotnických zařízeních (čekárny, ordinace, nemocniční pokoje, operační sály) a jiných vysoce frekventovaných místech obvykle volíme barvu JUPOL Amikol.

 

Jedná se o vodou ředitelnou malířskou barvu, která dlouhodobě odolává napadení nejrozšířenějšími druhy škodlivých plísní (např. Aspergylus flavus produkující tzv. alfa toxin) a škodlivých bakterií (např. Staphylococcus Aureus a Escherichia coli). Odolnost barevného filmu vůči plísním byla určena podle normy EN 15457, odolnost vůči bakteriím podle normy ISO 22196. Účinné látky pyrithion zinku, octylinon a jodopropynilbutylkarbamat mikroorganismům při kontaktu s nimi zabraňují provádět základní biochemické reakce. V důsledku toho jsou mikrobi na povrchu barvy JUPOL Amikol metabolicky neaktivní, a proto časem mizí. Barevný film zůstane nepoškozen, neboť na jeho povrchu se mikrobi nemohou množit.

 

Barva se vyznačuje výjimečnou odolností proti oděru za mokra – natřené povrchy jsou omyvatelné a odolné univerzálním čisticím a desinfekčním prostředkům vyrobenými na bázi kvartérních amoniových sloučenin, glutaraldehydu a isopropanolu. Odolnost barevného filmu vůči dezinfekčním prostředkům byla určena podle normy ISO 2812-4. Má vynikající kryvost a dobrou paropropustnost. Barva má mimořádně nízký obsah těkavých organických látek (VOC < 3 g/l) – je šetrná k lidskému zdraví a životnímu prostředí. Splňuje požadavky pro nepřímý styk s potravinami.

 

Barvu před použitím dobře promícháme. Nanáší se obvykle ve dvou vrstvách malířským válečkem s dlouhým vlasem (délka vlasu 18 až 20 mm; lze použít přírodní či umělé vlákno), štětcem vhodným pro nanášení disperzních nátěrů nebo stříkáním. Při aplikaci válečkem používáme vhodnou stírací mřížku. Druhou vrstvu je za normálních podmínek možno nanášet po 4 až 6 hodinách. Na nátěr 1 m2 plochy je třeba 150 až 190 ml barvy JUPOL Amikol (spotřeba závisí na hrubosti a savosti podkladu).

 

Malířská barva má hedvábně lesklý vzhled a tónuje se podle vzorníku JUB Favourite Feelings (odstíny s koncovkami D, E a F) na tónovacích stanicích JUMIX u specializovaných prodejců.

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz