Nový trend v interiérovém designu: různé odstíny bílé

Životní prostředí má na nás zásadní vliv. Množství slunečního záření reguluje náš cirkadiální rytmus, kvalita vzduchu ovlivňuje naše zdraví. Také materiály a barvy, kterými se obklopujeme, svými vlastnostmi ovlivňují akustiku, odraz světla či pocity při dotyku... a tím vším i kvalitu našeho života. Rostoucí povědomí o důležitosti kvality vnitřního prostředí pro naši duševní pohodu se odráží také v barevných trendech, protože architekti a interiéroví designéři věnují stále více času výzkumům a zavádění jejich výsledků do praxe.

Barvy, které jsou všude okolo nás, přispívají ke stavu naší duševní pohody. Psychologie barev říká, že barvy mohou stimulovat určité chování, reakce a také naše emoce – ať už pozitivní nebo negativní.

Barvy lze použít k optické korekci prostoru, vytvoření pocitu větší hloubky, vyvážení barevné palety, regulaci odlesků a vytvoření různých atmosfér. Výběr barev také hodně vypovídá o naší povaze. Na barvu stěn, které koneckonců představují největší plochu našeho domova, by proto nemělo být nahlíženo jen jako na dekorativní akcent, ale naopak jako na základní stavební kámen atmosféry, kterou chceme doma vytvářit.

Neutrální, ale zřetelné: barvy minimalismu

Pro navození klidné atmosféry vždy vsaďte na jemné odstíny, které hlavní úlohu v prostoru přenechají ušlechtilým přírodním materiálům vybavení interiéru. Vyberte si lehce pigmentovaný odstín bílé, který (na rozdíl od čistě bílé) přiblíží váš domov přírodnímu prostředí. Hovoříme o téměř bílých (lomených bílých) odstínech.

Různé odstíny bílé jsou již delší dobu populární v zahraničí – před řadou let ustoupila klasická bílá barva stěn odstínům jako slonová kost, ledová či krémová bílá a barvám vaječných skořápek, ricotty a mascarpone, které do interiéru přinášejí jemné teplo a věčnou eleganci. Nyní jsou však k dostání také u nás, jelikož je pro vás namíchají ve všech míchacích centrech JUMIX.

Lomené odstíny bílé jsme v barevném vzorníku JUB rozdělili na studenější (Kefir, Salt, Ice Cube, Frost), teplejší (Jasmine, Cotton, Eggwhite, Alabaster), růžové (Riccota, Baby Powder, Marshmellow, Basmati) a neutrální (Lace, Dust, Tofu, Pearl). Jsou to něžné odstíny bílé, ale oproti své nepigmentované sestře mají mnoho výhod.

Lomená bílá: více charakteru, jemné stíny a příjemné pocity

Bílé odstíny jsou nadčasové, protože mohou sloužit jako dlouhodobý základ pro měnící se styly a barvy bytového vybavení. Opticky také zvětšují prostor, protože odrážejí přirozené světlo. Krásně se hodí do strohých moderních domácností, stejně jako do venkovských budov. Jemné odstíny bílé se sofistikovaně přizpůsobí vašemu jedinečnému vkusu a dodají vašemu domovu zvláštní charakter.

Přečtěte si také

Jak vybrat ten správný odstín bílé pro váš domov?

Klasická bílá barva stěn již před řadou let ustoupila barvám jako slonová kost, ledová či krémová bílá a barvám vaječných skořápek, ricotty a mascarpone, které přinášejí jemné teplo a věčnou eleganci. 

 

 

 

"Klasickou bílou používáme pouze jako základní nátěr"

Rozhovor s interiérovou designérkou a stylistkou Alenou Dirnbek, která provozuje vlastní designové studio v Austrálii.

 

 

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz