Co ještě ovlivňuje působení barev v interiéru?

Jak barvami změníme místnost?  Pro praktické úspěšné použití barev při každodenním bydlení je důležitá estetická stránka i naše sympatie k jednotlivým barevným tónům.

Světlo a barvy

Barevné vnímání prostoru závisí také na působení různých zdrojů světla. Promyšleným použitím barev a světla dokážete rozzářit všechna tmavá a skrytá zákoutí v bytě. Vždy je však důležité, abyste při plánování barevných kombinací v jednotlivých místnostech přihlíželi také k dosahu přirozeného a umělého světla.

Čím méně je přirozeného světla, tím více bude barva vyzařovat do prostoru. Příklad: máte-li modrou stěnu, musíte si uvědomit, že její odstín se bude odrážet i na sousedních bílých stěnách, které budou působit namodralým dojmem. Nechcete-li vytvořit příliš chladné prostředí, je vhodné, abyste do tmavých prostor vybrali růžové či meruňkové odstíny, které jim dodají teplo.

Každé umělé světlo výrazně změní barvu interiéru, zvlášť když si k osvětlení vyberete zdroj teplého světla se žlutavým podtónem. Když budou večer svítit nažloutlá světla, barvy se více rozzáří. Žlutavý podtón jednoduše zapříčiní, že barvy v místnosti budou působit jinak než za denního světla.

Velmi tmavé odstíny se hodí do otevřených prostor s dostatkem přirozeného denního světla.

Optické účinky barev v prostoru

Obecně platí, že teplé barvy opticky zmenšují prostor a přibližují prvky v něm umístěné, zatímco studené barvy prostor zvětšují a prvky se v něm zdají být od sebe vzdálenější.

Chcete-li například zvětšit malý a tmavý prostor, můžete toho dosáhnout tak, že jej vymalujete světlými a současně studenými tóny. Pokud chcete prostor naopak opticky zmenšit, musíte sáhnout po teplých barvách.

Stejně tak je možné opticky snížit nebo zvýšit výšku místnosti. Pokud natřete strop světlými barvami, např. bílou, vypadá opticky vyšší. Příliš vysokou místnost můžete opticky snížit tak, že její strop vymalujete tmavším odstínem.

Barvou lze zdůraznit nebo potlačit skutečnou velikost prostoru. Například dlouhá chodba se dá „zkrátit“ použitím výrazné barvy nebo zavěšením obrazu přitahujícího naši pozornost na konci chodby.

Při kombinování barev v bytě je dobré dbát na to, abyste nezacházeli do extrémů a nepřetížili prostor barvami a vzory. Pokud nevytvoříte alespoň jednu klidnou stěnu, na níž by si váš pohled mohl odpočinout, může být barev a dekorací až příliš.

Ve velmi malé místnosti se nedoporučuje používat na stěnách kombinaci více barev. Postačí jediná barva nebo bílá s barevnými doplňky. U nich si můžeme dopřát dostatek tvůrčí svobody a dosáhnout s jejich pomocí účinku živosti a pestrosti.

Psychologie barev

Bílá

Bílá barva symbolizuje pořádek, čistotu a nevinnost. Interiér prosvětlí a propůjčí mu zdání prostornosti. Je to nejčastěji používaná barva, protože vytváří pocit vzdušnosti. Nadměrné množství bílé barvy může působit sterilně, klinicky a studeně. Bílá je vhodná do všech prostor, avšak doporučuje se kombinovat ji s jinými barvami.

 

Žlutá

Žlutá barva symbolizuje slunce, radost a teplo. Proto je vynikající pro oživení a prosvětlení interiéru. Vyvolává pocit optimismu a dobré nálady. Dokáže lidi rozveselit a dodat energii. Žlutá podporuje trávení, proto je to vhodná barva do kuchyně nebo jídelny, ale také do obývacího pokoje, kde přispívá k uvolnění a bohatšímu společenskému životu. Žlutá je velmi intenzivní barva, proto ji nelze použít na všech stěnách. Vhodnější je vymalovat s ní spíše menší plochy. Chcete-li ji použít na větších plochách, doporučuje se volit světlejší odstín.

 

Oranžová

Oranžová je barva tvůrčí energie, probouzí v člověku pocit nadšení a tepla. V kuchyni, jídelně nebo obývacím pokoji vykouzlí oranžová vlídnou atmosféru a její klidnější zemité odstíny jsou vhodné i do ložnice. Při úpravách domova se často používají její tmavší odstíny, pálené nebo měděné, které působí přitažlivě a ušlechtile.

 

Červená

Červená je barvou extrémů – vášně, lásky, ale i nebezpečí a hněvu. Je to energická, dynamická a hrdinská barva, může však vytvářet i zdání agresivity a hašteřivosti. V interiérech je červená barva nejvhodnější do kuchyní a jídelen, protože podporuje živost, otevřenost a chuť k jídlu. Její použití v blízkosti vstupních dveří, resp. v předsíni, zprostředkuje uvítání příchozích. Červené odstíny v ložnici vdechnou tomuto prostoru vášeň.

 

Růžová

Světle růžová symbolizuje ženskost, něhu a mateřství. Výraznější odstíny růžové, které obsahují více červené, symbolizují vášeň a sebevědomí. Oblíbené a zklidňující tlumené růžové odstíny jsou vhodné téměř do všech prostor. Jemné růžové odstíny nesmějí rozhodně chybět v dívčích pokojích.

 

Fialová

Fialová je barva přepychu, síly, magie a spirituality. Rudě fialové odstíny vytvářejí dojem tepla, zatímco modrofialová má chladivý účinek. Jelikož fialová navozuje atmosféru duchovna a klidu, lze ji použít v místnostech určených k odpočinku a meditaci nebo v ložnici, avšak pouze v jemnějších odstínech. Fialová je vhodná i pro doplňky a menší plochy, protože přináší zklidnění a duševní rovnováhu. Při dílčím použití se hodí také do tvůrčích prostor.

 

Modrá

Modrá barva představuje vodní živel, bystrost, čistotu, obnovu a klid, proto je vhodná na stěny v místnostech, kde probíhá učení, plánování budoucnosti nebo vznikají nové ideje. Výborně se hodí i do koupelen. Jemné odstíny modré jsou vhodné do dětských pokojů, kde vytvoří klidný a vzdušný prostor. Modrá barva podporuje komunikaci, proto je ideální volbou do společenských místností.

 

Zelená

Zelené tóny symbolizují svěžest a přírodu, růst, zdraví, štěstí, mládí a plodnost. Tato barva zklidňuje, povzbuzuje léčebné procesy a opticky omlazuje jakýkoliv obytný prostor. Světle zelená je svěží barva vhodná do pracovních prostorů, tmavší odstíny zelené působí zase uvolněně, sportovně a trendově. Zelenou lze použít v každé místnosti, nejvíce se však hodí do obývacích pokojů, ložnic a pracoven.

 

Hnědá

Hnědá je barva, která je spojována se zemí. Připomíná úrodnou půdu sklizených polí. Vyjadřuje přirozenost, sílu, spolehlivost, jistotu a bezpečí. Ve větším množství však může být i nudná. Navozuje pocit domáckosti, pohodlí a pohody, proto ji lze doporučit do obývacího pokoje nebo jídelny.

 

Šedá

Šedá je „nová bílá“. Vyjadřuje klid, vznešenost a autoritu. Díky své neutralitě se výborně hodí do jakéhokoliv obytného prostoru. Při volbě tmavého odstínu je nejlepším řešením použít jej pouze na jedné stěně. Světlejší odstín šedé se hodí na všechny stěny. Světle šedá působí svěže a moderně. Prosvětlí místnost a výborně se kombinuje s jinými barvami.

 

Černá

Černá je magická barva. Při správném použití dodává interiéru elegantního vzezření. V mírném množství, stejně jako v zajímavých neutrálních kombinacích působí přepychově a noblesně. Je-li černé barvy příliš, prostor ztmavne a vytvoří se v něm chmurné a dusivé ovzduší. Proto designéři doporučují zpestřit černé stěny světlými doplňky a dřevem.

 

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz