Kontrastní neboli komplementární harmonie

Protiklady se přitahují. Komplementární barvy jsou v barevném kruhu umístěné proti sobě.

Nejpříjemnějšího efektu dosáhnete spojením teplé a studené barvy, například zelené s červenou, protože tím vznikne ještě větší kontrastI při tomto výběru je vhodné zvolit jednu barvu jako převládající. Barvu k ní komplementární ve světlejších a tmavších tónech použijte pouze na detaily nebo akcenty.

Tato kombinace přitáhne nejvíce pozornosti.

Použití kontrastních odstínů vytváří zajímavé a intenzivní spojení. Při kombinování pastelových odstínů jsou kontrasty méně intenzivní a prostředí působí útulněji.

Je vhodné zvolit jednu barvu jako
převládající. Barvu k ní komplementární ve světlejších
a tmavších tónech použijte pouze na detaily nebo
akcenty. 

Kontrasty zmírní přidání šedých a přírodních barevných tónů, lze také použít méně intenzivní odstíny. V tomto případě jde o tlumenou růžovou a sytě zelenou.

Kontrasty zmírní přidání šedých a přírodních barevných tónů, lze také použít méně intenzivní odstíny.

Při kombinování pastelových odstínů jsou kontrasty méně intenzivní a prostředí působí útulněji.

Použití kontrastních odstínů zelené a červené vytváří zajímavé a intenzivní spojení.

Velmi nápaditá a odvážná je kombinace žluté a fialové. Vzhledem k její intenzitě se nehodí na všechny stěny, nýbrž pouze na jednu nebo dvě. Ostatní stěny je lepší ponechat bílé.

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz