6 kroků k výběru správného odstínu

Při kombinování barev v bytě je dobré dbát na to, abyste nezacházeli do extrémů a nepřetížili prostor barvami a vzory. Pokud nevytvoříte alespoň jednu klidnou stěnu, na níž by si váš pohled mohl odpočinout, může být barev a dekorací až příliš.

1. OBLÍBENÉ ODSTÍNY

 

Při zařizování svého domova si vybírejte odstíny, které se vám líbí a pravidelně si je volíte ve svém každodenním životě, například u oblečení, obrazů, fotografií apod. Jestliže se cítíte dobře, když jste obklopeni teplými odstíny v oranžových nebo žlutých tónech, je to určitě správný směr i pro barevné ladění vašeho interiéru.

2. KONTEXT

 

Jako vodítko použijte stávající nábytek a dekorace, jako jsou obrazy, polštáře, závěsy a další prvky ve vašem bytě. Podle barev, které jste už pro svůj dům či byt použili, se můžete rozhodnout, zda místnost vymalujete stejnými tóny, nebo do ní vnesete barevný kontrast.

3. VELIKOST PROSTORU

 

Pokud chcete místnost opticky zvětšit, zvolte světlejší barevné odstíny. Chcete-li prostor zmenšit a naplnit ho intimní atmosférou, jsou vhodnější tmavší odstíny.

4. SVĚTLO

 

Je velmi důležité, jak je prostor, který chcete vymalovat, osvětlený. Stejný odstín barvy působí naprosto odlišně v přirozeném denním světle nebo při umělém osvětlení. Pod žlutým světlem se všechny odstíny stávají teplejší, zatímco modré LED světlo změní teplý odstín na studenější a dodá mu namodralé zabarvení. Čím více je v prostoru přirozeného světla, tím bude zvolený barevný odstín reálnější.

5. PSYCHOLOGIE BAREV

 

Barvy mají na lidi velký vliv. Přejete-li si vnést do prostoru energii a živost, potom jsou žluté a oranžové odstíny tou správnou volbou. Chcete-li, aby místnost působila klidně a chladivě, vyberte si některý z odstínů modrého spektra barevné škály.

6. TESTOVACÍ VZOREK

 

Vzorek barvy naneste na menší plochu stěny či na list papíru, který nalepíte na stěnu. Snáze si tak uděláte představu, zda vám daný odstín bude vyhovovat.

Doporučení:

Na vnímání světlosti či tmavosti odstínu má vliv i barva pozadí, respektive sousední barvy. Žádná z barev totiž na pozorovatele nepůsobí izolovaně, vždy jde o společný vliv všech vzájemně provázaných barev, které člověka obklopují. Podceňování tohoto komplexního působení barev vede k řadě nedorozumění a chyb při výběru barev nebo barevných kombinací do interiérů. Barevný odstín působí jinak na ploše o velikosti 6 cm2 a na bílém podkladu barevného vzorníku, a úplně jinak, když je použitý na stěně o velikosti 6 m2 ve vašem pokoji.

Zaujal vás barevný odstín stěny na obrázku v nějakém časopise? Znáte-li jeho kód, nezapomeňte si jej vždy prohlédnout také v barevném vzorníku na prodejně. Rozdíl mezi vytištěným obrázkem a skutečným barevným odstínem na stěně místnosti je obvykle značný.

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz