Příbuzná neboli analogická harmonie

Příbuzné barevné schéma zahrnuje tři barvy, které se na barevném kruhu nacházejí vedle sebe. Dva odstíny patří mezi základní barvy a třetí je jejich kombinací.   

Abyste v prostoru, který zařizujete, vytvořili pocit rovnováhy, musíte všechny tři odstíny vyvážit tak, že jim přidělíte úlohy a poměry. Můžete použít pravidlo 60 : 30 :10. Nejprve vyberete hlavní barvu, která bude v prostoru převládat, a druhou barvu, která ji bude doplňovat. Poslední barvu použijete pouze na tvorbu akcentů

Rozhodujete-li se pro barevné schéma se třemi různými barevnými odstíny, může se stát, že prostor bude přesycený barvami. Proto nedoporučujeme používat příliš intenzivní odstíny. Zvolte raději jejich tlumenější verze.

Přidáním neutrálních tónů k základním barvám vytvoříte klidnější barevné schéma.

Žádoucího účinku dosáhnete dodáním:

bílé – odstín zesvětlíte;

černé – odstín ztmavíte;

šedé – odstín ztratí na sytosti, resp. čistotě.

Stejného účinku dosáhnete i přidáním neutrálních prvků do prostoru: bílých stěn, bílého nábytku, černého koberce, šedé látky apod. Tyto prvky vám pomohou vyvážit základ, barvy na jejich pozadí hezky vystoupí a oživí interiér.

Kombinace fialové se zemitými odstíny může vyvolávat dojem tíhy, proto je vhodné, aby v místnosti převládaly bílé nebo pastelové odstíny stěn a doplňků.

Kombinace příbuzných pastelových tónů vytváří teplý a elegantní prostor.

Do velmi intenzivních kombinací se doporučuje zapojit neutrální prvky v černo-bílých nebo šedých odstínech – bude tak zajištěna barevná vyváženost prostoru.

V interiérech s velmi světlou podlahou lze použít kombinaci intenzivnějších barevných odstínů. Dřevěné a mosazné prvky jsou vždy vítaným a módním doplňkem domácího prostředí.

Pro úspěšné kombinování příbuzných odstínů je osvědčeným tipem užití různých textur a vzorů podobných barevných odstínů na stěnách nebo na ozdobných detailech.

Kombinace studených odstínů (žluté, modré a zelené) působí zpravidla svěže a otevírá prostor. Bílé stěny nebo nábytek místnost ještě více odlehčí.

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz