"Klasickou bílou používáme pouze jako základní nátěr"

Rozhovor s interiérovou designérkou a stylistkou Alenou Dirnbek, která provozuje vlastní designové studio v Austrálii.

V zahraničí klasická bílá barva stěn již před řadou let ustoupila odstínům bílé. O jejich použití jsme si povídali se slovinskou stylistkou a interiérovou designérkou Alenou Dirnbek, která žije a pracuje v Austrálii. 

Fotografije: archiv Alenka Interiors

Alena se v roce 2005 přestěhovala do Austrálie, kde nejprve založila vlastní kosmetickou značku, v roce 2015 ji prodala a o čtyři roky později otevřela vlastní interiérové studio Alenka Interiors. Výjimečný cit pro kombinování materiálů a barev, tvorba atraktivních a funkčních kompozic a její láska k přírodním materiálům přispěly k tomu, že se jí za relativně krátkou dobu podařilo realizovat pestré portfolio projektů, které nadchly Australany. Podělila se s námi o některé osvědčené postupy při zařizování domácnosti a používání barev, které, jak sama říká, „otevírají prostor, dělají ho vzdušným, a tím ovlivňují naši náladu a pohodu při pobytu v místnosti“.

Aleno, jak dlouho už pracuješ jako interiérová designérka v Austrálii?

I přesto, že jsem kurz interiérového designu absolvovala už před lety, začala má kariéra návrhářky interiérů v Austrálii relativně nedávno.

 

Při rekonstrukci vlastní nemovitosti jsem získala zkušenosti, které mě přivedly k nové profesní výzvě. V roce 2019 jsem si otevřela vlastní studio Alenka Interiors, kde se věnuji poradenství při rekonstrukcích, výběru dispozic, materiálů, barev a zařizování interérů. Předtím jsem pracovala jako odborný poradce u prodejce luxusního nábytku, což mi poskytlo výborné základy pro práci v bytovém designu. Ráda se podílím na projektech všech velikostí a neustále se učím a rozvíjím své dovednosti.

Jak se liší přání zákazníků v Austrálii a u nás? Mají jiný způsob života, jiný styl?

Na základě svých zkušeností mohu říci, že přání klientů v Austrálii a našich končinách mohou být značně odlišná. Díky různým kulturním vlivům je v Austrálii také mnohem více stylů a přístupů v interiérovém designu. Tady na Gold Coast v Queenslandu je oblíbený přímořský styl. Lidé mají rádi prostory, které jsou světlé a otevřené, s velkými terasami, které se propojují s venkovním prostředím a nabízejí výhled na vodu, ať už je to kanál nebo oceán.

 

Architektura domů je přizpůsobena lokalitě. Poblíž pobřeží jsou domy obvykle velmi světlé jak zevnitř, tak zvenčí, zatímco domy u lesů se mohou pochlubit tmavšími fasádami. Obecně lze říci, že přání a vkus klientů v Austrálii jsou rozmanitější a závisí na lokalitě, zatímco u nás převládá tradiční a spíše minimalistický styl.

K bohatosti interiérů jistě přispívá i toto prolínání kulturních vlivů. Ve tvých projektech například vidíme velmi rozmanitou škálu materiálů a barev (od kamene, přes měď, keramiku a kůži, až po dřevo; od šalvějově zelené po terakotové odstíny), což dohromady vytváří teplé, domácké a uvolněné prostředí. Které prvky a barvy podle tebe dodají domovu největší charakter?

Kombinace různých prvků, jako jsou textury, nábytkové kování, koberce, závěsy, lampy, dekorativní předměty, barvy a podobně, dodávají místnosti příjemný pocit domova. Osobně ráda používám kontrasty, jako je černá a bílá, ale i klidné barvy jako šalvějově zelená, terakota a přírodní béžové odstíny, které preferuji pro doplňky: dekorační polštáře, vázy, umělecká díla a koberečky. Minimalistická dekorace, která nepřetěžuje prostor, je často nejpříjemnější.

 

Ráda zvýrazňuji stěny texturou, například v podobě dekorativních obkladových dřevěných panelů, které mohou být v odstínech bílé nebo světle zelené, ale oblíbené jsou i odstíny šalvěje, kachního vejce a francouzské modré - podle stylu domu a jeho vybavení.

Za zakonca Marka in Cheryl je Alenka popolnoma prenovila hišo, v kateri se bosta upokojila. Izbrala je večne odtenke, ki jih je kombinirala z naravnimi materiali. Ker je v prostoru obilica lesa, je za stene izbrala skoraj belo barvo z rahlo modrim podtonom, ki uravnoteži barvno paleto in v prostor vnese občutek svežine.

U dominantních stěn asi necháváš výběr barvy na zákazníkovi. Co radíš při výběru barvy ostatních stěn? U nás klasická bílá stále dominuje jako základní a nejčastěji volená barva...

V Austrálii je na trhu k dostání mnoho odstínů bílé, které se od sebe liší podtóny, např. některé jsou více nažloutlé, jiné více našedlé nebo namodralé. Výběr správného odstínu bílé se může stát výzvou, proto lidé často naslouchají radám designérů nebo malířů.

 

Při výběru odstínu bílé pro výmalbu stěn klientům radím, aby zvážili také další prvky v místnosti, jako je podlaha, nábytek, osvětlení a dekorace. Stejný odstín bílé může za různých okolností vypadat jinak, proto je důležité vybrat takový odstín, který bude ladit s celkovým vybavením interiéru.

 

Barva stěn je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje celkový obraz místnosti: dokáže ji ohřát, vytvořit iluzi většího či menšího prostoru, zdůraznit architektonické prvky apod. Proto jí při plánování interiérového designu věnuji vždy velkou pozornost.

 

Takže klasická bílá se v Austrálii téměř nepoužívá? Jaké jsou výhody použití odstínů lomené bílé oproti klasické bílé?

Je to tak, klasická zářivě bílá barva se zde používá především pro základní nátěry nebo na stropy. Použití lomené bílé místo klasického bílého odstínu má mnoho výhod. Například různé odstíny bílé dodávají natřeným povrchům různou hloubku, což umožňuje, aby stěny nevypadaly příliš zářivě a sterilně, ale získaly teplejší nebo chladnější tóny. Designér tak má více množsností, jak dodat místnosti zvláštní kouzlo a styl.

Za prenovo zgodovinske avstralske hiše iz leta 1930 je oblikovalka izbrala skoraj belo barvo s toplim podtonom. Tako je uravnotežila detajle v zelenih in žajbljevih tonih, ki se kot rdeča nit ponavljajo po celem interierju.

Tvé návrhy jsou velmi vzdušné a světlé. S jakými odstíny bílé můžeme dosáhnout takového efektu?

Pro dosažení pocitu vzdušnosti doporučuji zvolit na stěny odstín bílé s neutrálním podtónem. Je však třeba dávat pozor, aby v místnosti nebylo příliš mnoho teplých prvků, protože pak může přírodně bílá barva stěn působit příliš krémově nebo nažloutle. V takovém případě doporučuji zvolit bílý odstín s mírně chladnějším podtónem, kterým lze ve výsledku dosáhnout pěkného neutrálního tónu bílé. Bez ohledu na zvolený odstín bílé musí mít barva stěn vždy hloubku a nesmí být příliš zářivá.

 

Je důležité vyzkoušet na stěně více různých odstínů a pozorovat je za různých světelných podmínek, abychom si mohli vybrat ten, který se do daného prostoru nejlépe hodí.

 

Enak odtenek bele z modrim podtonom je Alenka uporabila v več projektih in v različnih prostorih. Podton se vedno nekoliko prilagodi svetlobnim pogojem in opremi prostora, zato oblikovalka svetuje, da pravi ton izberete s pomočjo vzorcev na steni

 

   

Jaký máš oblíbený odstín lomené bílé, ke kterému se často vracíš?

Mezi mnoha odstíny bílé jsou takové, které já sama často používám při navrhování interiérů. První odstín je Snowy Mountains s lehce chladným podtónem, který používám většinou v poloviční síle. Druhý je Natural White s neutrálním teplým podtónem, který používám v plné síle. A třetí je Popcorn White, který má velkou hloubku a dává povrchům jemně hřejivý pocit. Při výběru mezi nimi se rozhoduji podle konkrétní místnosti, její světlosti a celkového stylu interiéru. Všechny tři odstíny působí velmi neutrálně a mají společné to, že dodávají místnosti svěžest a teplo a zároveň vytvářejí dojem moderního domova.

V hiši, ki jo je prenovila za svojo družino, je Alenka uporabila odtenek Snowy Mountains z nekoliko hladnejšim podtonom.

Přečtěte si také

Vyberte svůj nejoblíbenější odstín bílé!

Čistě bílá barva je nejčastější volbou v interiéru, protože se snadno kombinuje s jinými odstíny a nábytkem. Jelikož odráží světlo, opticky zvětšuje místnost a dodává jí pocit čistoty a jasu. Přesto může klasická bílá barva působit v místnosti chladně a sterilně. Za slunečných dnů světlo odražené od stěn září příliš intenzivně a oslepuje. Lomená bílá, resp. bílá s podtónem, což je lehce zbarvená bílá barva, může být výborným řešením tohoto problému.

 

Nový trend v interiérovém designu: různé odstíny bílé

Rostoucí povědomí o důležitosti kvality vnitřního prostředí pro naši duševní pohodu se odráží také v barevných trendech, protože architekti a interiéroví designéři věnují stále více času výzkumům a zavádění jejich výsledků do praxe.

 

 

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz