Teorie barev

Barevné základy

Kamkoliv se podíváme, vidíme okolo sebe svět plný barev. Každý z nás vnímá barvy svým jedinečným způsobem. Poznávání psychologie lidského vnímání barev, vzájemného sladění barevných odstínů, zjišťování módních odstínů, toto vše má pro JUB jako výrobce barev podstatný význam.

Barva je osobní, smyslový vjem, který je stimulován v mozku světlem dopadajícím na sítnici oka. Vnímaní barvy je náročný proces, ve kterém spolupracují světlo, objekt, oko a mozek. Fyzikálně se jedná o elektromagnetické záření různých frekvencí a délek.

Barvy jsou důležitým prvkem vzhledu objektu nebo místnosti a představují náš první vizuální dojem. Použitím barev můžeme korigovat slabiny tvaru a můžeme v místnosti dosáhnout požadovaného pocitu svěžesti nebo tepla, lehkosti nebo tíže apod.

Před výběrem barvy se pokuste odpovědět na následující otázky:

 • Jaká je funkce místnosti, kterou budeme malovat?
 • Kdo používá tuto místnost?
 • Je v místnosti přirozené osvětlení?
 • Jak bude místnost navržena (nábytek, styl)?
 • Jaké barvy jsou použity v okolních místnostech?
 • Jaké pocity má místnost navozovat?

 

Psychologie odstínů

Psychologická síla barev:

Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Osobní názor na barvy každého jednotlivce závisí na různých faktorech, jako jsou povaha, věk, pohlaví, nálada, móda. Každý z nás má své vlastní spektrum preferovaných barev, které vyjadřují naši osobnost a ovlivňují náladu. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer).

K sestavení vhodných barevných kombinací pro váš domov je dobré znát alespoň základy psychologie barev:

 • Žlutá barva představuje tvořivost a vyjadřuje veselou mysl a jas, žlutá je obvykle spojená s mládím, hravostí a zvídavostí.
 • Zelená je barva trpělivosti. Reprezentuje přírodu, štěstí, bezpečnost a rovnováhu. Vybrané odstíny zelené nás mohou uklidnit a zároveň povzbudit.
 • Modrá vyzařuje moudrost a vývoj. Spojuje vodu, oblohu a vede nás k rozvíjení myšlení, vyjadřuje svobodu a hloubku. Známe ji také v roli autority, čistoty a ochrany.
 • Oranžová stimuluje tvořivost a to se odráží v pohodlí, v chuti, vede k aktivitě, komunikaci a inspiraci.
 • Fialová je barva inteligence a emocí. Dodává pocit luxusu, prestiže, ženskosti a něžnosti zároveň.
 • Červená barva je vášnivá, odvážná a nebezpečná současně. Vyjadřuje energii, vitalitu, rychlost, dynamiku a lásku k životu.
 • Růžová je barva veselé zábavy, hravosti, pozitivismu, citlivosti a ženskosti.
 • Zlatá a stříbrná vyjadřuje chlad a vzácnost a z toho důvodu představuje prestiž.

Optické působení odstínů

Význam světla

V každé osvětlené místnosti jsme obklopeni předměty a materiály různých barev. Barevnost místnosti závisí na různých zdrojích světla, směru jeho dopadu, denní době, apod. Je obvykle velice těžké měnit architektonické rysy místnosti, nicméně promyšleným působením barev a světla jsme schopni zesvětlit doslova každý tmavý kout našeho obydlí. Kombinace barev plánované pro každou místnost posuzujeme vždy jak na přírodním, tak umělém osvětlení.

Optické působení barev

Pomocí barev můžeme docílit jedinečnou atmosféru a zdůraznit nebo potlačit skutečnou velikost místnosti. Výběr teplých barev zdánlivě zmenšuje skutečnou velikost místnosti a přibližuje jednotlivé prvky v místnosti, zatímco studené barvy místnost zdánlivě zvětšují a prvky oddalují. V této souvislosti JUB radí:

 • Malou, stinnou místnost můžeme opticky zvětšit studenými světlými odstíny (zejména světle modrou), bílý strop pak vyvolá dojem prostornosti a vzdušnosti. Na druhé straně větší místnosti můžeme opticky zmenšit a zútulnit stěnami v teplých, tmavších nebo různých barvách, s velkými vzory a kombinací různých materiálů a vzorů.
 • Dlouhou místnost můžeme zdánlivě zkrátit vymalováním nejvíce vzdálené stěny do tmavšího odstínu nebo ji vymalujeme teplou barvou, která ji opticky přiblíží. Naproti tomu krátkou místnost opticky prodloužíme, pokud zadní stěnu vymalujeme světlou barvou nebo na ni umístíme zrcadlo.
 • Vysoký strop působí nižší v teplé barvě a tento efekt se ještě zesílí, je-li strop vymalován tmavou teplou barvou. Nízký strop opticky zvýšíme použitím světlých barev – především studených, jejichž efekt bude ještě vyšší, pokud vymalujeme stěny a strop ve stejné světlé barvě nebo pokud v místnosti použijeme vodorovné linky.

 

Aplikace JUB Home Painter vám usnadní výběr odstínů – vyzkoušejte si jejich různé kombinace na vašich nebo typových objektech.
Objednejte barevnou studii vašeho objektu zpracovanou architektem. Cena 750 Kč vč. DPH. Zahrnuje tři návrhy, tisk a možnost vlastních úprav. Při nákupu tepelně izolačního systému JUBIZOL vám bude přiznána sleva v hodnotě zpracování barevné studie.
Kontakty: JUB akciová společnost, Masarykova 265, 399 01 Milevsko, T: +420 736 774 758, E: design-studio@jub.cz